TR EN DE

Sanayiye Uygulanabilir Lisansüstü Proje Yarışması

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün, 03-05 Haziran 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Sanayiye Uygulanabilir Lisansüstü Proje Yarışması”nın amacı, Ege bölgesindeki nitelikli ve gelecek vaat eden sanayiye uygulanabilir nitelikte ve tamamlanmış Yüksek Lisans ve Doktora projelerini geniş kapsamlı olarak duyurmak, tanıtmak ve bu projeleri ekonomik bir değer dönüştürmek isteyen ulusal ve uluslar arası girişimciler ile karşılaşabilecekleri bir platform yaratmaktır. 

Avrupa Birliği hedefleri doğrultusunda araştırmacıları cesaretlendirmek ve teşvik etmek amacıyla yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış araştırmacıların sanayiye uygulanabilir tezleri ile yarışabilecekleri bir ortam yaratılmıştır. 

Vakfımızın, Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne, yukarıda bahsi geçen proje yarışmasında kullanılmak üzere 50.000 TL’lik destekte bulunmuştur. 

Kısaca EBİLTEM olarak adlandırılan yarışma üç kategoride değerlendirilmiştir. 

Bunlar; 

1. Fen ve Mühendislik Bilimleri
2. Sağlık Bilimleri
3. Sosyal Bilimler

Bu kategorilere göre birincilik ödülü alan projeler: 

1. Fen ve Mühendislik Bilimleri : 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Makineleri Bölümü’nden, Caner Koç’un “Salınımlı çalışan tarım makinalarında zemine paralellik sağlayan ayar düzeninin geliştirilmesi ve modellenmesi” projesi birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır. 

2. Sağlık Bilimleri : 

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi’nden, Esen Çoruh’un “Hazır giyim işletmelerinde hücresel imalat sistem yaklaşımı” projesi birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır. 

3. Sosyal Bilimler : 

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Analitik Kimya ABD Bölümü’nden, Pınar Kara Kadayıfçılar’ın “Klinik tanıya yönelik DNA hibridizasyonuna dayalı elektrokimyasal genosensör tasarımı” projesi (Birincilik ödülü verilmemiştir.) ikincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır.